Fajtatrtnet
A foxi Nagy-Britannibl szrmaz vadszkutya. A foxterrier neve az angol „fox" s a latin „terra" szavakbl tevdik ssze, az elbbi sz rkt, utbbi fldet jelent, rmutatva a foxik fld alatti, kotorkban vgzett munkjra.
A foxterrier nevet elszr XIV. szzadi feljegyzsek emltik. A fajtrl az egyik els kpi emlk egy 1790-ben kszlt festmny, amely Colonel Thornton „Pitch" nev kutyjt brzolja. Az ezernyolcszzas vekben a foxterrier igen kedvelt kutyja volt az angol vadszoknak, feladata a rka s borz vadszatban trtn segdkezs volt. Elssorban falkavadszatokon hasznltk, mintegy a kopk munkjnak kiegsztjeknt. Tennivalja a fldalatti bvhelyn lv rka kihajtsa volt, hogy a kopknak legyen mit ldznik. Ha a zskmny jbl bemeneklt egy kotorkba, ismt a foxinak kellett kikergetnie, esetleg meglnie azt. A foxterrier htkznapi teendje a hz, az istll krli rgcslk irtsa volt.
Kezdetben a foxi simaszr vltozata volt a kzkedvelt, ksbb a drtszr vltozat vlt npszerbb. A vadszok szmra a foxik kitartsa s teljestmnye volt a legfontosabb, kllemileg csupn a sznre gyeltek annyiban, hogy a fehr jegyekkel rendelkez pldnyokat szaportottk, mert ezeket nehezebb volt a vaddal sszetveszteni, s esetleg – akaratlanul – lelni. A drtszr s a simaszr foxterrier csupn szrzetben klnbzik, a kt fajta amgy minden ms tulajdonsgban megegyezik. A kanok marmagassga maximum 39 centimter, a szukk ennl valamivel alacsonyabbak. Slyuk hozzvetlegesen 7–8 kg. A foxterrier lehet tiszta fehr, de tartalmazhat barns vagy fekete jegyeket is, mindenesetre a fehr szn testfelletnek kell uralkodnia.
Fontosabb dtumok a foxi trtnelemben:
-1870 Nagy-Britannia- elismerik nll fajtnak a foxterriert,
-1877-ben rendeztk az els foxterrier killtst, amelyen 220 kutya vett rszt.
-1876-ban megalakult Fox Terrier Club egyike volt Anglia els fajtaklubjainak.
- 1885-ben az Egyeslt llamokban amerikai fajtaklub alakul
-1889 Nmetorszg megalakult az els nmet foxterrier fajtaklub.
A mlt szzad hszas-harmincas veiben a foxterrier szinte egsz Eurpban a legkedveltebb kutyafajtk kz tartozott. Napjainkban a kt szrtpus egyformn elterjedt, de maga a fajta viszonylag kis populciban van jelen Magyarorszgon.


|