Tetra llatterpis Csoport
Akr tagadjuk, akr nem, az ember alapveten nem tud, s taln nem is akar elszakadni attl az llatvilgtl, ahonnan maga is szrmazik. Ha ezt a termszetes kapcsolatot helyrelltjuk, minden esly megvan arra, hogy kibillent lelki bknk ismt egyenslyba kerljn. Szakavatott tudsoknak is az a vlemnye, hogy az ember s az llat elvlaszthatatlan trsak. Ezt vallja igen sok neves orvos is, akik mr belttk, hogy a klnbz betegsgek kezelsnek sikere jelentsen fgg a beteg lelki egyenslytl. S mint ahogy amerikai s nyugat-eurpai ksrletek sora bizonytja: ebben risi szerepk lehet ngylb kedvenceinknek.
Az llatterpia Magyarorszgon is elterjedben van. Az ELTE BTK Pszicholgiai Intzet munkatrsai egy vidki krhz pszichitrijn - ahol depresszis betegeket kezeltek - terpis cllal helyeztek el egy akvriumot. A szakirodalmi adatok alapjn a depresszis tnetek elfordulsa a magyar lakossg krben igen gyakori, nknl 18-34 szzalk, frfiaknl 10-19 szzalk. A vizsglatban rszt vev betegek 69,2 szzalka szmolt be az akvrium pozitv hatsrl. A legtbben az akvrium hangulatjavt, vidmsg- s szabadsgrzetet kelt hatsrl bizonyosodtak meg. Az akvrium jelenlte az pol szemlyzetre is jtkony hatst gyakorolt.
Az llatterpit, mint mdszert B. Levinson amerikai pszicholgus dolgozta ki az 1960-as vekben, elszr rzelmileg zavart, illetve rva gyerekek gygytsra, majd slyos, gygythatatlan betegek segtsre (enyhtette a depresszijukat), illetve idsekre, akiknl az egyedllt s magny miatti szellemi s fizikai leplst tudta gtolni az llatterpia segtsgvel. Az llatok kzelsge, a hozzjuk val forduls eltereli a beteg figyelmt sajt magrl, bajairl. A rendszeres foglalkozs oldja a feszltsget, az id gyorsabban, szrevtlenebbl telik, a foglalkozsokra val kszls, majd azok megbeszlse megindtja a kommunikcit az emberek kztt.
Megfigyeltk, hogy azok az ids emberek, akiknek lett egy kis kedvenccel val trds feladata desti meg, ritkbban betegszenek meg, gyorsabban kilbalnak a betegsgekbl s sszessgben tovbb lnek, mint magnyos trsaik. Egyes krnikus betegsgeknl, ahol egyb oki terpia nem jhet szba a kiegyenslyozott letmd rszeknt a trsllat jelenlte lnyegesen knnyebb teszi a betegsg kzbentartst. Kutatsok igazoljk, hogy az llatok rvn sokak kerltek ki remnytelen depresszijukbl. Mszeres vizsglatok igazoljk pldul, hogy ha az ember lben dorombol macskt tart mintegy 20%-kal cskken az illet vrnyomsa. Az llatok sztnsen j terapeutk. Tudomnyos vizsglatok szerint elssorban beteg gyerekeknek s ids embereknek jelent sokat az llatokkal val kapcsolattarts. Ezenfell a betegsgek megelzsben is fontos szerepk lehet. Bebizonyosodott, hogy a kutykbl
s macskkbl rad kisugrzs megnyugtat. Amerikai kutatk megllaptottk, hogy egy kutynak mg a megsimogatsa is vrnyomscskkent hats, mrskli a stresszt.
Meg kell klnbztetni az llat-asszisztlt aktivitst az llat-asszisztlt terpitl. Az llat-asszisztlt aktivits (AAA) olyan tevkenysg, amelyet szakemberek vagy laikusok llatok segtsgvel mvelnek, s hangulatjavtsi, terpis, vagy nevelsi haszonnal jrva nvelik a foglalkozsban rsztvevk letminsgt.
Az llat-asszisztlt terpia (AAT) olyan clorientlt beavatkozs, melynek sorn egy, bizonyos kritriumokat teljest llat jelenlte, aktivitsa (leggyakrabban kutya, macska, de lehet brmilyen szeld emls vagy akr hll is) a terpis program rsze, s a pciensek fizikai, rzelmi, szocilis, s kognitv funkciinak javtst tzi ki clul, mikzben a vltozsokat a szemlyzet dokumentlja. Az llatterpia sorn, egy szakmai protokoll szerint, a pciens a terpis csapat segtsgvel alakt ki kapcsolatot a terpis llattal (simogats, etets, stltats stb.), ezzel segtve el a terpis folyamatot, amely az llat-ember ktdsen (human-animal bond) alapul. A vizsglatok sorn a terpiban rszt vev pciensek llapotnak vltozst kontrollcsoportokhoz, vagy sajt, a terpia megkezdse eltti llapotukhoz viszonytjk.
Haznkban az elsk kztt kezdte meg mkdst a Tetra llatterpis Csoport. Alapti kztt szerepel pszicholgus, orvos, llatorvos, kutyakikpz, gygypedaggus, de a napi gyakorlati munkt mg szmos szakember, rdekld llattart-llatbart segti. 1999-ben az elmleti httr sszelltsval kezdett foglalkozni a csoport, s alig egy v mlva elindtotta els terpis programjt, melyben krnikus szkizofrn betegek llapott prbltk javtani kutys terpia segtsgvel, - a mr elemzett statisztikai adatok szerint jelents sikerrel. Ksbb foglalkoztak rtelmi fogyatkos gyermekekkel - iskolai keretek kztt, bentlaksos otthonokban l idsekkel, szletsi krosult mozgskorltozott s rtelmi fogyatkos gyermekekkel is. A terpis llatok munkba lltst komoly felkszls elzi meg, kt kikpz foglalkozik a terpis foglalkozson rsztvev llatok felksztsvel. Nem csak kutyk, macskk, kacag gerlk, nyuszik, teknsk s mg egy nagy aha csiga is rszt vesz a Tetra llatterpis Csoport programjban.
A terpis kutyknak (llatoknak-macska, gerle, tekns) szocilis, j indulat, egszsges pldnyoknak kell lennik. Igazn eredmnyt az a kutya(llat) tud felmutatni, amelyik lvezi a foglalkozsokat, az emberekkel val kzeli kontaktust. Nem minden alkalmazsi helyre azonosak a kvetelmnyek, ms a feladat egy idsek otthonban s ms pl. egy fogyatkossggal l gyermek mozgs koordinci fejleszt foglalkozsa sorn. Minden helyzet msfajta hozzllst kvn, ms kutya/macska felel meg az ignyeknek.
Ha rdekel az llatterpia fordulj a Tetra llatterpis Csoport vezetihez.
-Dr. Stori gnes - llatorvos, fido007@freemail.hu
-Dr. Kovcs Zoltn - orvos, kovzoli@psych.sote.hu
|