Terrierek
A terrierek csoportjba pillanatnyilag 44 hivatalosan elismert fajta tartozik, ebbl 26 Nagy-Britanniban illetve rorszgban alakult ki. (Pontosabban 27, de a Jack russel terriert az FCI ausztrl fajtv nyilvntotta).
A legtbb terriert arra tenysztettk ki, hogy zskmnyt – patknyt, rkt, borzot, stb. – mg a fld al is kvesse s meglje. Erre utal nevk is, a latin terra sz fldet jelent. Habr a szzadok sorn a terrier fajtk is vltoztak, klsejk elegnsabb, finomabb vlt, ha arra kerlne a sor, ma is ugyan olyan jl vgeznk eredeti munkjukat, mint mondjuk az 1800-as vekben. A terrierek ma is szenvedlyes, temperamentumos, btor s intelligens, az emberekkel szemben pedig nagyon bartsgos kutyk.
A terrierek korabeli szelekcis szempontja els sorban munkakpessgk volt. A nagyon hasonl tpus kutyk, szerte a brit szigeteken, az idk sorn nmileg klnbzni kezdtek egymstl, alkalmazkodva a fldrajzi viszonyokhoz s gazdik ignyeihez. A kialakul fajtkat legtbb esetben szkebb hazjukrl – egy falurl, birtokrl vagy megyrl – neveztk el.
A hatrvidk kutyi
Ngy fajta szlfldje az gynevezett Border country, vagyis a skt-angol hatrvidk. A legrgibb munkaterrierek kz tartozik a Lakeland terrier, mely Lake krzetbl szrmazik, kzelebbrl Cumberland-bl. Felttelezik, hogy a fajta mr legalbb 100 ve ltezett, mieltt hivatalos nevet kapott volna. Korbban Patterdale vagy Cumberland terrierknt vlt ismertt. Mieltt mg a klasszikus kutyafalkk s az igazi sportvadszat kialakult volna, a lakeland seit a hegyekben gazdlkod farmerek tartottk, prosval vadsztak velk a juhaklokat fosztogat rkra. Egy helyi killtson, Kersurck-ban alakult meg az els fajta klub, 1912-ben. A hamarosan kitr vilghbor miatt azonban semmit sem lehetett hallani a fajtrl egszen 1921-ig, mikor szintn Cumberland megyben, Whitehavenben sszelt kilenc r Thomas Hosking vezetsvel, s szeretett fajtjuknak a lakeland terrier nevet adtk, s megfogalmaztk a fajtalerst is. A Bedlington terrier a hasonl nev bnyszvrosbl szrmazik, Northumberland megybl. Korbban Rothbury terriernek hvtk, majd az 1820-as vekben hivatalosan is elnyerte jelenlegi nevt. Egy bedlingtoni r, Joseph Ainsley kt sajt tulajdon Rothbury kutyjt, Coates Phoebe-t s Anderson’s Pipert prostotta 1825-ben, s az ebben az alomban szletett kant, Ainsley’s Pipert neveztk elsknt Bedlington terriernek. Az angol Bedlington Terrier Klub 1877-ben alakult. A Dandie Dinmont terrier is a skt hatrvidkrl szrmazik, Cheviot dombsgrl. Mr 1700 krl nll fajtaknt emltik. Vidra- s borzvadszatra hasznltk ezeket a btor kis kutykat, akiket Sir Walter Scott is megrktett 1814-ben megjelent „Guy Mannering” c. mvben. A knyvben szerepl Dandie Dinmont nev farmernek – aki a valsgban taln Mr. James Davidsen lehetett a Hawick kzeli Hindleebl hat rettenthetetlen kutyja volt: reg Bors, reg Mustr, Fiatal Bors, Fiatal Mustr, Kis Bors s Kis Mustr; mindannyiuk a fajta ma is meglv kt sznvltozatrl kapta nevt. Mint neve is mutatja, a border terrier a hatrvidk negyedik fajtja, is Cheviot dombsgon alakult ki. A XIX. szzad kzepn szinte minden tanyn megtallhat a border terrier, hiszen a hatrmenti dombok elhelyezkedskbl kifolylag – mrfldekre minden lakott terlettl – csak gy hemzsegtek a vidkre jellemz, igen erteljes felpts rkktl. A hzillatokat megvdend, szksg volt egy olyan terrierre, mely hossz lbval kpes a lovat is kvetni, de azrt elg kicsi ahhoz, hogy ha kell, a fld alatt is ldzze a rkt. Mg az Angol Kennel Klub nem regisztrlta elismert fajtaknt 1920-ban, a border terrier szlfldjn kvl szinte ismeretlen volt a nagy tbbsg szmra, azonban a helyi mezgazdasgi egyesletek killtsain mindig nagy szmban szerepelt.
Anglia
A ma mr nem ltez angol fekete-cser terrier kivl patknyl kutya volt. Manchester krzet azonban hres volt a szegny emberek sportjnak nevezett patknylsrl s a coursingrl (nylvadszat), ezrt John Hulme ezeket a terriereket whippetekkel keresztezte, hogy olyan kutyi legyenek, melyek mindkt sportban meglljk a helyket. Ezt az j tpust sokig csak fekete-cser terriernek neveztk, majd 1860 krl kapta a Manchester terrier nevet, mikor a vros kimondott tenysztsi kzpontt vlt. Az angol toy terrier leginkbb a Manchester terrier „kicsinytett” vltozatnak nevezhet. A toy terrier plyafutsa gyorsan felvelt, a hlgyek kedvenc lebv vlt, azonban hamar kiment a divatbl, napjainkban is alig ismert fajta. Az angol toy terrier elnevezst kveten hvtk toy black and tan, majd miniatr black and tan terriernek is, majd 1962-ben az eredeti elnevezshez visszanylva, elnyerte ma is hasznlatos nevt. Amerikban toy manchester terriernek nevezik.
Norwich vrosa s Norfolk grfsg egyms mellett fekszenek Kelet-Angliban. A krzet szntfldekben bvelkedik, a legelket klasszikus angol svny vlasztja el egymstl: idelis terep egereknek, patknyoknak, nyulaknak, egyszval minden olyan krtevnek, mely risi gondot okoz a parasztoknak, ha nem tudnak hatkonyan kzdeni ellene. De Norwich krnykn is akadtak kicsi, gyes, vrsesbarna kutyk, akik rvid przon tartottk a rgcslkat, s e munkakrkben nagy hrnvre tettek szert. A korai tenysztk egyike volt Jodrell Hopkins, aki egyetemi tanulmnyai befejeztvel bristllt alaptott a Trumpington Street-en. Bevteleinek nagy rsze azonban nem a lovakbl szrmazott, hanem egy „Doggy” Lawrence nvre hallgat rral kzsen vezetett vllalkozsbl: aprcska vrs terriereket adtak el az egyetemistknak, ugyanis kifejezetten divatt vlt ilyen kutyt tartani, melyeket a vllalkozs telephelye utn Trumpington terriereknek neveztek. 1930-ban a krzet kis vrs kutyit ltalban norwich terriernek neveztk, ll vagy lelg fllel, de a tenysztk tbbsge inkbb az ll flet rszestette elnyben. A Kennel Club 1932-ben ismerte el hivatalosan a fajtt norwich terrierknt. Eddig a dtumig a tenysztket elssorban kutyik vadszsztne rdekelte, de a hivatalos regisztrcival a fltarts elsdleges fontossgot kapott. Az els fajtalers mg mindkt varicit engedlyezte, de mindkt tpus nll fajtaknt fejldtt, mindkettnek megvoltak a maga hvei, mg 1964 szeptemberben a Kennel Club engedlyezte a szeparcit. A felll fl egyedek megmaradtak Norwich terriernek, a lelg flek pedig a Norfolk terrier elnevezst kaptk.
A Parson russel terrier nvadja, a „Vadsz tiszteletes”, John (Jack) Russell (1795–1883), szenvedlyes vadsz s terrier-szakrt, neves foxterrier-tenyszt Devonshire-ben lt. A tiszteletes foxterriereket tenysztett, azaz sz szoros rtelemben vett rkavadsz terriereket. (fox=rka). Egyes tenysztk azonban mr az idejben szablyozott tenysztsbe kezdtek s azon fradoztak, hogy a foxterrier nvvel illetett fajtnak egysges, szp klst klcsnzzenek. Ms tenysztket ezzel szemben tovbbra is a kutyk teljestmnye rdekelte elsdlegesen, kzjk tartozott termszetesen John Russell is, aki br a Kennel Klub alapti kz tartozott, sajt terrier-vonalait ott sohasem regisztrltatta s gy sohasem lltotta ki kutyit, holott maga volt az els Kennel Klub ltal rendezett killts egyik brja (London, 1974). Rviden, mg a foxterrier vilgmret ismertsgre tett szert, szinte divatkutyv vlva, a Jack Russell az maradt, ami mindig is volt: egy egyszer kis vadszterrier, a „szp az, ami szpen dolgozik” mott alapjn tenysztve. Az FCI 1990-ben ismerte el a Parson Jack Russell terriert, majd 2000. december 14-n hivatalosan is kett vlt a fajta: a rvidlb pldnyok a Jack Russel nevet kaptk, mg a hosszlbakat Parson Russell terrierknt soroltk be.
A terrierek legnagyobbika, az Airedale terrier Yorkshire megyben alakult ki, az Aire foly vlgyben. Az Aire a legelkkel tarktott Pennine hegysgben ered, s egy sznben gazdag iparvidken, az Aire vlgyben folyik tovbb, majd az Ouse-ba torkollik, utols 60 kilomtern hajzhatv szlesedve. Az itt l bnyszoknak, vadszoknak, farmereknek s llatkereskedknek olyan egyszer, kemny, gyes s sokoldal kutyra volt szksge, melyet brmilyen clra megbzhatan alkalmazhattak, mely egyarnt volt kivl vadsz szrazon s vzen, a fcn mellett megfogta a patknyt is, vagy akr kpes volt marht terelni. Ezeket a kutykat sokig working vagy waterside terriernek hvtk, de a megyben fekv Bingley vrosnak nevt is viselte egy ideig a fajta, majd elsknt dr. Gordon Stadles nevezte airedale terriernek, 1878-ban. A Kennel Club 1886-ban kezdte ezen a nven trzsknyvezni a fajtt. Yorkshire megye nevt viseli az aprcska, de annl hosszabb szr yorkshire terrier. Sok angol s skt fajtval ellenttben, ez a kis terrier kezdetben a szegny emberek kutyja volt. seit minden bizonnyal orvvadszatra is hasznltk. Vadszni s vadszkutyt tartani csak az arisztokratknak volt joga a korabeli Angliban, de azrt a szegny csaldok ebei is zskmnyoltak olykor-olykor nmi vadat gazdjuk asztalra. Az mr csak felttelezs, hogy taln a szvetekkel val munka sztnzte a korabeli, mr vrosban l tenysztket, hogy kutyiknak is csodlatos, hossz, szp sznezet szrzete legyen. rdekessg, hogy a bnyszok nemcsak rgcslirtsra hasznltk kutyikat. Kistermet ebeiket magukkal vittk a fld al is, ahol a kivl szagls s halls jszgok izgatottan, hangos ugatssal jeleztk a sjtlget, az letveszlyes s robbankony gzkeverk legels jeleit. Kutyiknak ksznheten a bnyszok mg a tragdia eltt a felsznre meneklhettek. A fajta „satyjnak” Huddersfield Bent tartjk, aki 1865-ben szletett, s 74 killtsi gyzelem utn 1871-ben pusztult el egy sajnlatos balesetben. A yorkshire terrier mg „Broken-Haired Scotch Terrier” nven kezdte killtsi karrierjt 1861-ben, majd 1886-ban mr yorkshire terrier nven ismertk el hivatalosan ezt a kistermet, aclkk-cser szn terriert.
A foxterrier nevet elszr XIV. szzadi feljegyzsek emltik. Igen kedvelt kutyja volt az angol vadszoknak, elssorban falkavadszatokon hasznltk. Ez az els hallsra meglepnek tn feladatkr termszetesen nem a kopk munkjt jelentette. A foxit a falka segtjeknt alkalmaztk, hogy kihajtsa a rkt fldalatti bvhelyrl, hogy a falknak legyen mit egyltaln hajtania. A rka ldzse mr a kopk feladata volt, a foxi ezalatt a lovasok nyeregtskjban utazott. Ha a zskmny jbl bemeneklt egy kotorkba, ismt a foxinak kellett kikergetnie, vagy ha gy hozta a vadszok kedve, meglnie azt. A falkavadszat mellett a fajta htkznapi feladata a krtev rgcslk irtsa volt az istllkban.
A vadszok szmra termszetesen kutyik munkabrsa s teljestmnye volt a legfontosabb, kllemileg csupn a sznre gyeltek annyiban, hogy a fehr jegyekkel rendelkez pldnyokat rszestettk elnyben, mert ezeket nehezebb volt a vaddal sszekeverni s esetleg vletlenl lelni. Valsznleg a drtszr vltozat ltrehozst az a cl motivlta, hogy az amgy is szvs kis kutyk mg ellenllbbak legyenek a szrs, tsks aljnvnyzetet s az idjrst illeten, ezrt keresztezhettk a simaszr egyedeket egy mr nem ltez terrier-tpussal, a Wire-Haired-Terrierel. Egyes vlemnyek szerint a simaszr s drtszr foxterrier - brmennyire is egyforma napjainkban a kt szrvltozat – teljesen klnbz skre vezethet vissza. A simaszr foxi ezek szerint inkbb Cheshire s Shropshire grfsg terletn alakulhatott ki klnbz terrier tpus kutykbl, illetve ezek beagle-vel, bullterrierrel, st agrral trtnt keresztezseibl, mg a drtszr foxi eredete Wales, Derbyshire s Durham terlethez kthet. A nagyobb test drtszr foxterriereket egy adott alomtl szrmaztatjk, a simaszr Jock s a drtszr Trap prostsbl. Trap ismeretlen szrmazs szuka volt ugyan, de egyrtelmen drtszr. Nagy-Britanniban 1870-ben ismertk el nll fajtnak a foxterriert.
Bulltpus terrierek
Az angol bullterrier „atyja”, James Hinks Birmingham-ben lt. Kt kiindulsi fajtja a harcedzett bulldog s az elegns angol fehr terrier volt. Hinks clja az volt, hogy tvzze a terrier vakmersgt a bulldog makacssgval. A cltudatos tenyszts s szelektls egy nagyon sszetett karakter kutyt hozott ltre. A bullterriernek magas a fjdalomkszbe, nagyon btor, vakmer s kitart, de egyidejleg nagy bartsgban van az emberrel. Fontos tudni, hogy Hinks tenyszett kezdettl fogva killtsokon is bemutatta. A bullterrier azok kz a fajtk kz tartozik, melyek mr az els angol killtsokon is rszvettek, s melyeket mr az elejn tervszeren, egy adott fajtalershoz igazodva tenysztettek. Tagadhatatlan, hogy a fajta blcsje a pit volt, de a tenysztk mr nagyon korn azon fradoztak, hogy a fajta pldnyai ne csak a kitztt (harci) feladatnak feleljenek meg, hanem vonz killtsi kutyv vljanak. A gladitorbl fehr lovag vlt. Mivel a bullterriert a bulldog klnbz terrierekkel trtn keresztezseibl alaktottk ki, kezdettl fogva lteztek kisebb mret bullterrierek is, st kezdetben ezek voltak tbbsgben. A Miniature Bull Terrier Club 1939-ban, Richard Glynn ezredes vezetsvel alakult A staffordshire bullterrier az angol bullterrierhez hasonlan, bulldogok s terrierek keresztezsbl alakult ki, ezrt e fajta szkebb hazjt is Birmingham krnykre tehetjk. Sokig harcikutynak hasznltk. Amikor a „Cruelty to Animals Act” 1835-ben illegliss nyilvntotta az llatverekedtetseket, egyelre csak a bikkat s medvket mentette meg e szrny ltvnyossgtl. Szerencsre lassan, de biztosan gyztt az llatvdelem, s az 1902-as vektl kezdve vglegesen konszolidldott a staffordshire bullterrier tenysztse, s mr a 30-as vektl egyre ntt a fajta irnti rdeklds, az egykori harcikutybl kedvelt killtsi kutya vlt. 1935-ben megalakult az nll fajtaklub, s a Kennel Club mg ebben az vben nll fajtaknt ismerte el az angol staffordshire bullterriert, mely hazjban napjainkban is a legnpszerbb fajtk kz tartozik.
Skcia
A XIX. szzad elejn, az angol-skt hatrvidktl szakra tallhat terriertpusokat egyszeren csak skt terriereknek hvtk. 1873-ban vlasztottk szt ezeket a kutykat Dandie Dinmont terrierekre s Skye terrierekre – a ma cairn, skt s west highland white terrierknt ismert fajtk az utbbi csoportba tartoztak. A mai skt terrier se 1881-ben a kemnyszr skt terrier (Hard-haired Scotch Terrier) elnevezst kapta, mely kt vvel ksbb vltozott egyszeren skt terrierre. Ennek ellenre sokig az Aberdeen terrier megjells volt hasznlatos, mivel ez a vros akkoriban a skt terrier-tenyszts centruma volt. 1882-ben megalakult az els angol Skt Terrier Klub, melynek elnke J. B. Morrison volt, az els skt terrier standard megalkotja. A west highland white terrier kitenysztjnek Malcolm ezredest tartjk, lltlag adta a fajtnak a ma is hasznlatos elnevezst, de sajt bevallsa szerint a tenyszti munka oroszlnrszt apja s nagyapja vgezte. Az ezredesnek egsz kennelre val fehr terriere volt, killtsra 1900 tjn vitte elszr kutyit. A Malcolm-csald az Argyllshire-i Poltalloch-bl szrmazott. Egybknt Argyll hercegnek uradalmban, Roseneathben is a Malcolm-fle tpushoz hasonl kutykat hasznltak, de itt persze Roseneath terriernek hvtk a kis fehr ebeket. A westit rka-, borz- s vidravadszatra hasznltk, s azrt lett fehr szn, hogy hajts kzben vletlenl se tudjk sszekeverni a vaddal s ezrt tvedsbl lelni. 1907-ben az Angol Kennel Klub is elismerte nll fajtaknt a westit. A mai tpus a msodik vilghbor ta llandsult.
Az egyik helyi legenda szerint, amikor II. Flp spanyol kirly 1588-ban legyzhetetlen armadt kldtt Anglia ellen, a viharba keveredett hajk hajtrst szenvedtek Skcia partjainl. A tllk kztt spanyol kutyk is voltak, melyek Skye szigetn frigyre lptek a helybli ebekkel – egy j fajtt ltrehozva, a szigetrl elnevezett Skye terriert. A fajta leghresebb pldnya minden bizonnyal a hsges Bobby, aki 14 ven t gyszolta gazdjt. A fldmves 1858-ban halt meg Edinburgh-ben. Kutyja kvette a gyszmenetet, majd a temets utn ura srjnl maradt, s attl a naptl kezdve minden ldott jszakt ott tlttt. Kutyaszeret emberek etettk, st a polgrmester fizette utna a ktelez ebadt. Mikor 1872-ben a hsges skye terrier maga is meghalt, Burderr-Couttes brn egy kis sremlket emeltetett Greyfriars templom kzelben.
A cairn terrier kialakulsa is elssorban Skye szigethez ktdik, gy nem csoda, hogy 1910-ig rvidszr skye terriernek is hvtk. Ma hasznlatos elnevezse szlfldjnek szikls vidkeire utal, pontosabban a cairn sz olyan krakst, khalmot jelent, mely sremlkknt vagy hatrkknt szolgl. rdekes, hogy sokig a brit „stone” (sz szerint k) mrtkegysg volt a standard szerint a cairn terrier kvnatos testslya, mely 14 font, radsul a fajta sznei kztt a kszikla minden rnyalata megtallhat. A fajta atyjnak Martin MacLoad of Drynock kapitnyt tartjk, Skye szigetrl. MacLoad kapitny nagy sportember s szenvedlyes vidravadsz volt a szzadfordul tjkn. Falknyi ezst szn rvidszr skye terriert tartott negyven ven t, mgnem 1854-ben Kanadba emigrlt. A Drynock-kutykat Mr. John Macdonald tenysztette tovbb, a Bridge of Ose kennel tulajdonosa, szintn Skye szigetn. Macdonald r Dunvegan kastly vadre volt, a MacLeod of Macleod kln szolglatban, tbb mint 40 ven t. 1917-bl szrmaz levelben azt rja, az elmlt 70 vben s testvre Drynock-kutykat tartottak. A modern cairn terrier kialakulsban Alastair Campbell s Mary Hawke jtszottk a legnagyobb szerepet. Az kitartsuknak ksznhet, hogy 1910-ben a Kennel Club hivatalosan is elismerte a fajtt s 1912. mjus 29-n kln regisztert nyitott a cairn terriernek.
Wales
A Sealyham terrier kitenysztje, John Tucker Edwardes kapitny Pembrokshire egy magnyos rszn, valahol Haverfordwest s Fishguard kztt tlttte nyugdjas veit, a Sealy Ham birtokon. Az Edwardes famlia mr szzadok ta ezen a vidken lt, a birtok pedig hzassgkts rvn kerlt a csaldba. Edwardes kapitny kb. 1848 krl, negyvenvesen vonult vissza a katonskodstl, hogy htralv veit a vidki „sportoknak” szentelje. Tlen lhton vadszott rkra kopfalkjval, nyron pedig terrierekkel egsztette ki seregt, s a krnyk igen gazdag vidra-, borz- s rkallomnyt ritktotta. De leginkbb azon fradozott, hogy a helyi terriervltozatokat olyan fajtv egyestse, mely a legkisebb vesztesg mellett a legnagyobb btorsggal s kitartssal kpes elssorban a borz s a vidra ellen harcolni. Kpzeletben egy kicsi s frge, fordulkony, ers llkapcs kutya lt, mely elg rvidlb ahhoz, hogy ellenfelt a legkisebb sziklaregbe is kvethesse. A kapitny 82 vesen, 1891-ben halt meg. Hat hnappal ksbb egyetlen fia is eltvozott az lk sorbl, gy a csald frfi ga kihalt. A kapitny lnya azonban, Mrs. Higgon fenntartotta Sealy Ham birtokot, a kutykat is tovbb tenysztette (of Sealy kennelnven), ksbb brknt is tevkenykedett, st lett az elnke az 1908-ban alakult Sealyham Terrier Clubnak. A Kennel Club 1911. mrcius 8-n fogadta el hivatalos fajtaknt a sealyham terriert.
1886-ban a Kennel Club kln osztlyt nyitott killtsain a welsh vagy angol drtszr fekete-cser terriereknek. Az els feljegyzs a fajta nll killtsi szereplsrl 1884-85-bl szrmazik: a Carnavon Show-ra 21 welsh terriert neveztek, azonban mg akkoriban is elfordult, hogy ugyanazt a kutyt old english terrierknt s welsh terrierknt is killtottk, mint pldul 1893-ban a jl ismert, sokszoros gyztes Dick Turpint. A Welsh Terrier Club 1886-ban alakult, ekkor fogalmaztk meg a hivatalos fajtalerst is. shazjban, Walesben gyakran falkban tartottk, s kizrlag vadszatra hasznltk. Sok csaldban nemzedkrl nemzedkre szllt a kutyk tulajdonjoga is, szmtalan falka sidk ta ugyanahhoz a csaldhoz tartozott.
rorszg
Valsznleg a Kerry blue terrier, a soft coated wheaton terrier (puhaszr, bzaszn terrier) s az r terrier korabeli pldnyait egyszeren csak r terriereknek hvtk.
Az r terriert rorszgban „Dare Devilnek”, fenegyereknek is nevezik, ami sokat elrul a fajta temperamentumrl. sei kz tartozhatott a rgi black and tan terrier. Az els feljegyzs a fajta killtsi szereplsrl 1875-bl szrmazik, mikor Glasgow-ban kln osztlyt nyitottak az r terrierek szmra. 1879. mrcius 31-n alakult meg az els fajtaklub Dublinban. Az 1880-as vekben az r terrier a negyedik legnpszerbb fajta Angliban. Taln kevesen tudjk, hogy az Irish Terrier Club of England 1889-es rendelete vezetett a kuprozs ltalnos tilalmhoz az Egyeslt Kirlysgban.
A Kerry blue terrier a XIX. szzad elejn mg r kk terrier nven szerepelt, a Kerry nevet rorszg egyik megyjrl – akkor mg grfsgrl – kapta, ugyanis Kerry grfn lelkes tisztelje volt e fajtnak. 1920-ban alakult meg az r kennel klub s Angliban is mg ebben az vben regisztrltk a fajtt. Az r parasztok, brlk nem tarthattak hzillataik vdelmre vagy vadszatra r farkaskutyt, mert ez csak az arisztokrcia kizrlagos joga volt, akrcsak maga a vadszat. Nekik teht a farmokon lv kutykbl kellett kivlogatni a marhk s birkk rzsre, terelsre, rgcslk rtsra s (orv)vadszatra alkalmas pldnyokat. Ezek a kutyk ugyanakkor teljesjog csaldtagknt a szobban aludtak, jtszottak a gyerekekkel illetve felgyeltk is ket.
A soft coated wheaton terrier pontos szrmazsrl nem maradtak fenn rsos emlkek. Ami a fajta modern trtnett illeti, dr. G.J. Pierse szponzorlta azt a kampnyt, aminek ksznheten az r Kennel Klub hivatalosan is elismerte a puhaszr, bzaszn terriert, s az j-rgi fajta 1937. mrcius 17-n debtlt az r Championship Show-n. A Kennel Club (Anglia) 1943 ta regisztrlja a soft coated wheaton terriert.
A terrier fajtacsoport taln legkevsb ismert tagja a Glen of Imaal terrier. Mint sok ms fajta ebbl a csoportbl, gy az r Glen sem j kelet tenysztsi ksrletezsek eredmnye, hanem sokkal inkbb egy rgi fajta, melyet azonban hossz idn keresztl semmibe vettek. Elfordulsa ersen a kietlen s vad Glen of Imaal krnykre korltozott. E terlet fldmvesei olyan katonktl szrmaztak, akik fldjket vgkielgtsknt kaptk szolglataikrt a Brit Korontl. Minden velk szletett ravaszsgukat s gyessgket be kellett vetnik, hogy ezen a durva terleten megljenek. A Glen of Imaal terriernek rk hosszat kellett a szekr mellett futnia, st gyakran kutyaverekedtetsekben is rszt kellett vennie – ez a szoks szerencsre mr a mlt. Mieltt a fajta megjelent volna a killtsokon, genercikon keresztl kemny munkban olyan kemny, ers kutyv vlt, mint amilyennek ma is ismerjk. Az r Kennel Club 1933-ban ismerte el hivatalosan a fajtt, s hamarosan megalakult az nll fajtaklub is.



|