Forrs: hzillat.hu
Lelkisegly kedvenceknek
A rossz krlmnyek kzl mentett llatok sokszor flsek, bizalmatlanok, s csak hossz, trelmes munkval tudjuk ket visszailleszteni a normlis letbe.
A legfontosabb, hogy ne siettessk a javulst: kedvencnk bizalmt lassan tudjuk csak elnyerni, de semmihez sem foghat az rzs, amikor vgl boldognak ltjuk ket, hla a terpinak.

Szomor tny, hogy sok llat szenved a rossz bnsmdtl. Nem csak a fizikai bntalmazs tartozik ide: sokan egyszeren elhanyagoljk hzillataikat. Ha a rossz bnsmd a korai, szenzitv letszakaszban trtnik, letre szl nyomot hagyhat kedvencnkben, mg akkor is, ha azutn j krnyezetbe kerl.
Egy felntt llat knnyebben tlteszi magt a rossz emlkeken, de a fiatal, befolysolhat llat lelkben az ilyen helyzetek mly nyomot hagynak: sokig tart, mg begubzsa olddik, s nagyon valszn, hogy soha nem fog teljesen megbzni az emberekben.
Mit jelent a rossz bnsmd?
A rossz bnsmd tbbflekppen nyilvnulhat meg:
- Indokolatlanul korai elvlaszts az anytl
- Szocilis elszigeteltsg (rszleges vagy teljes)
- Megfelel tanulsi tapasztalatok hinya
- Fogsgban tarts (kiktve, illetve tl kicsi ketrecben vagy kennelben tarts)
- Verblis vagy fizikai bntalmazs (kiabls, tlegels)
- Nem megfelel tartsi krlmnyek (lelem, higinia, gondozs)
- Indokolatlan stressz, pnik vagy fjdalom okozsa
Kedvencnk hogyan reagl minderre?
Legyen az kutya, macska, vagy brmely ms faj, a rossz bnsmdra egyformn reaglnak: bizalmatlansg, visszahzd viselkeds, fizikai inaktivits, depresszi. Az ilyen „leigzott” kutya vagy macska gyakran a sarokban gubbaszt, s nincs mersze felfedezni szkebb krnyezett, lettert. Ez a flelem kiterjedhet a klvilgra is, emiatt agorafbisnak (nylt trtl val rettegs) tnik az llat. Tlzott vatossg, befel forduls, csndes visszahzds jellemzi viselkedsket.

A fentiekben az ltalnos jeleket ismertettk. Vannak azonban specifikus jelek is, melyek sejteni engedik a korbban tlt rossz lmnyek jellegt is. Pldul, ha egy fiatal kutyt vagy macskt minden nap hossz idre magra hagynak, akkor annyira rettegni fog az ilyen helyzetektl, hogy tlzott mrtkben ragaszkodni fog gazdjhoz s hatrtalanul ktsgbeesik, ha el kell vlnia tle.
Az a cica, akit lete els 7 hetben nem rintett emberi kz, sosem lesz idelis hzi kedvenc. Ha pedig ebben az idszakban rosszul bnnak vele, akkor lete vgig tartzkod lesz az idegenekkel szemben. A kutykra ugyanez igaz, de a kritikus idszak nluk a 12-14 hetes korra tehet. A bntalmazs vagy elhanyagols kzvetett mdon is rtalmas: a rossz bnsmdbl add viselkedsproblmk akr az llat lett is veszlyeztethetik, hiszen az rintett ebek nem tudjk, hogy egy-egy adott szituciban hogyan kell viselkedni.
Rehabilitci: hogyan segthetnk rajtuk?
Mit tegynk, ha korbban bntalmazott, rossz krlmnyek kzl mentett llatot fogadunk be? A legfontosabb, hogy ne vrjuk, hogy egy nap alatt minden megolddik, s ne szmtsunk tkletes eredmnyre hossz tvon sem. Akr egy vbe is telhet, mg egy magba fordul, rossz krlmnyek kzl mentett llat bartsgos hzi kedvencc vlik. Ne vrjunk csodt: a korbban bntalmazott, szocializlatlan, vagy elhanyagolt llatka lehet, hogy elfogadja, st nagyon fogja szeretni gazdijt s annak csaldjt, de kicsi az eslye, hogy mindenkivel tlradan bartsgos, trsasgkedvel termszet lesz.
Az ilyen terpis foglalkozs nagyon hls feladat: akik megtapasztaljk, milyen rzs megmenteni, majd boldogabb tenni egy szerencstlen kis llat lett, sosem bnjk meg dntsket.
Hogyan fogj hozz?
- reztesd kedvenceddel, hogy nagyon szereted!
- Hagyd, hogy lassan szokja meg j helyt, sose knyszertsd semmire!
- Vdd meg kedvencedet mindentl, amitl fl!
- Nveld (n)bizalmt gy, hogy olyan szitucikat teremtesz szmra, melyekben sikeresnek rezheti magt. Knny feladatokkal kezdj, s apr lpsekben haladj elre!
- Igyekezz tisztn, rtheten kommuniklni vele!
- Mindig biztosts szmra elegend mozgst s egszsges trendet!
- Legyen egy olyan kuckja (kosara, gya, stb.), ahov brmikor elvonulhat!
- Mindig halk, nyugodt hangon beszlj hozz! A kiablstl egyetlen veznysz sem lesz hatkonyabb!
- Estnknt, etets eltt prbld ki az albbi mdszert: menj be egy csendes szobba kedvenceddel. Csukj be minden olyan ajtt, ami lehetv tenn szmra, hogy tlsgosan eltvolodjon tled. Knnyen lehet, hogy be fog bjni valamelyik btor al. lj le s kezdj el olvasni egy j knyvet. Legyen a kezed gyben valami finom jutalomfalat. Tedd le a falatot a fldre s vatosan cssztasd fel. Ha egy mancs kinyl a rejtekhely all, akkor mr j ton jrsz a siker fel. Kzeledsnek minden btortalan lpst jabb falattal jutalmazd. Ez a legjobb mdszer arra, hogy elnyerd bizalmt. Sose prbld siettetni a dolgokat.
- Ha kedvenced ktsgbeesik az egyedllttl, intzd gy, hogy legyen mivel elfoglalnia magt, amg te tvol vagy! (Rgcsontok, jtkok, egy msik llat, akivel jtszhat, stb.)
- Ha kedvenced fl az idegenektl, vdd meg t j szndk nyomulsuktl!
- Az els idkben „ingyen” adj neki mindent, legyen az egy jutalomfalat, egy jtk, vagy akr egy dicsret. Mg ne kelljen feladatokat megoldania a jutalomrt cserbe!
- Kedvenced bizalmnak elnyershez nagyszer mdszer a klikker-trning. Ez a fajta tants lehetv teszi, hogy kedvenced magtl tallja ki, mik azok a cselekedetek, amelyrt klikk, azaz jutalom jr. Amikor egyszer csak megrti a jtk szablyait, mr jobban fogja szeretni a jtkot, mint magt a jutalmat. Eleinte csak klikkelst s jutalomfalatot hasznlj, a szbeli veznyszavakat csak ksbb kapcsold a tantshoz.
- Biztosts elegend mozgst kedvenced szmra. Egy kutynak nem csak stra, hanem futsra is szksge van, minden nap. Ha cicd van, jtkkal prbld lefrasztani, hogy levezethesse ragadoz energiit. Akr kutya, akr cica: a mozgs boldogg teszi, s ha elfrad, biztosan nem fog rosszalkodni.
Amikor az els lpseken tl vagy, s kedvenceden mr ltszik a javuls, el lehet kezdeni hozzszoktatni kisllatunkat mindahhoz, amitl korbban flt. Azt, ami azeltt negatv rzseket vltott ki belle, most pozitv, de legalbbis semleges lmnyekhez kell kapcsolnunk szmra. Pldul: ha kutynk retteg az auts utazstl, akkor beszllskor ne csapjunk nagy hht, viselkedjnk termszetesen s az autban adjunk neki jutalomfalatot.
Konrad Lorenz etolgus egyszer azt mondta: „a mvszet s a tudomny nem elg – trelem az alapja mindennek”. Ez klnsen igaz a rossz krlmnyek kzl mentett llatok rehabilitcija esetben. Az ilyen llatokkal val foglalkozs nagy kihvst jelent, hiszen nem tiszta lappal indulunk. Szerencsre vannak esetek, mikor kedvencnk viselkedsben teljes plforduls kvetkezik be, az esly teht megvan, de kemnyebben kell dolgoznunk azrt, hogy a korbbi rossz tapasztalatok helyett kedvencnk j, pozitv lmnyeket szerezzen, s megtanuljon beilleszkedni a normlis letbe
Duncsk gnes |